Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Kultúrne leto 2024

GALÉRIA SÚBOR
Dátum: 10.07.2024
Autor: Ing. Peter Hamrák
Počet videní: 636
5 min. čítania
Kultúrne leto 2024

Leto plné oddychu, zábavy, kultúrnych a športových podujatí. To je naša predstava o aktívnom oddychu počas horúcich letných dní. Obec Markušovce preto už tradične pre svojich obyvateľov a návštevníkov pripravuje alebo sa organizátorsky spolupodieľa na zabezpečení série podujatí v letnom období.

Leto kultúrnych a športových podujatí odštartovali Markušovčania 22. júna už tradične na Puciskách zapálením Jánskych ohňov. Vatru aj tento rok postavili členovia Dobrovoľného hasičského zboru v Markušovciach. DHZ spolu s obcou Markušovce podujatie organizovali. Na podujatí sa zúčastnilo viac ako 200 ľudí, ktorí privítali  príchod leta v priateľskej atmosfére júnovej noci.

Začiatok prázdnin patril Leto Hraniu v areáli francúzskeho parku kaštieľa a letohrádku. Košický samosprávny kraj a Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi v spolupráci s obcou Markušovce 4. júla zorganizovali príjemné popoludnie s vynikajúcim programom. Obec podporila podujatie zabezpečením pódia s ozvučením, vďaka čomu sme si mohli vychutnať kapelu Kollárovci, skupinu Fidlikanti deťom a ďalší program. Súčasťou podujatia bolo aj slávnostné otvorenie zrekonštruovanej Kúrie Zuzana.

Sobota 13. júla bude patriť Hradným slávnostiam. Slávnosti sa začnú o 10.00 hod. slúžením Maltézskej sv. omše v kostole sv. Michala Archanjela. Vystúpi klavirista Martin Louma a Mgr. Ágnes Šváb-Hornyák, sopránová speváčka. V priestoroch hradného archívu bude pripravená prehliadka výstavy s názvom Únik Mgr. art. Jozefa Mnícha. Chýbať nebudú sprievodné podujatia ako fotenie v kostýmoch, keramická dielňa, detské aktivity, lukostreľba a  maľovanie na tričká. Obec sa podieľa na technickom zabezpečení podujatia a akciu podporila aj finančne, poskytnutím dotácie v zmysle VZN č. 4/2016.

Aj tento rok pozýva Dobrovoľný hasičský zbor Markušovce verejnosť na hasičskú súťaž O pohár starostu Obce Markušovce, ktorá sa bude konať v nedeľu 28. 7. so začiatkom o 13.00 hod. na futbalovom ihrisku v Markušovciach. Súťaž je zaradená do Spišskej hasičskej ligy. Diváci budú môcť  sledovať  šikovnosť súťažiacich pri požiarnych útokoch,  pripravené bude aj občerstvenie a pre deti bude k dispozícii aj skákací hrad.

Vrcholom tohto leta v Markušovciach bude podujatie s názvom Ukončenie leta. V sobotu 24. 8.  sa začne o 12.00 hod. tradičnou súťažou vo varení nielen gulášu s názvom Markušovský kotlík. O 15.00 hod. bude pokračovať programom pre deti inscenáciou Rozprávkový hrniec z repertoáru Divadla Portál. O 16.00 hod. vystúpi Bystrík známy hitmi ako Hej, dievča (2022), Tancuj, vykrúcaj (2023) a Chceš to nahlas (2024). Príde aj Rene Rendy & Cico band, ktorí budú publikum baviť do 18.30 hod. Podujatie uzavrie hudobná skupina Follow produkciou tanečných hitov do neskorej noci. Počas podujatia v popoludňajšej časti budú pre deti prichystané atrakcie ako ninjadráha a skákací hrad. Zabezpečený bude dostatok občerstvenia, pripravená bude aj tombola s množstvom cien.

Už 6. ročník Memoriálu Michala Suju chystá v nedeľu 15. septembra OZ Naše Markušovce v spolupráci s Obecným zastupiteľstvom v Markušovciach. Ponúka možnosť zabehnúť si 8 km trať Michala Suju alebo 3 km beh zdravia. Štart oboch tratí je plánovaný o 10.00 hod. Verejnosť môže v cieli podporiť súťažiacich a užiť si pripravené atrakcie. O deti sa postará tím animátorov a nebudú chýbať ani skákacie hrady. Pre bežcov je pripravené občerstvenie, o ich zdravie sa postarajú zdravotníci z Červeného kríža. Tí pre divákov predvedú aj ukážky poskytovania prvej pomoci s možnosťou prakticky si otestovať tieto život zachraňujúce  zručnosti.

Súbory na stiahnutie

Názov Veľkosť Formát Dátum Zoradiť podľa:
Kultúrne leto 2024 - Plagát (PDF) Veľkosť: 2.5 MB Formát: pdf Dátum: 10.7.2024