Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Zónová tarifa – veľký krok k cestovaniu na jeden lístok po celom Východe

GALÉRIA VIDEO
Dátum: 08.07.2024
Autor: EWORKS.sk
Počet videní: 205
3 min. čítania

Zónová tarifa, ktorú od augusta zavádzajú Košický a Prešovský samosprávny kraj v autobusovej doprave na svojom území, konečne vytvorí v budúcnosti predpoklad integrácie na železničnú dopravu a mestské dopravy tak, aby mohli východniari cestovať verejnou dopravou na jeden cestovný lístok.

Autobusovú dopravu na východnom Slovensku čakajú zmeny v druhoch a sadzbách cestovného. Zónová tarifa, prináša novinky ako prestupný lístok, alebo časový predplatný lístok od denného až po ročný. Tarifa ponúkne výhody najmä pravidelným cestujúcim.

Regionálne autobusy využívajú na prepravu do školy a do práce denno-denne tisíce pravidelných cestujúcich, ktorí za to doposiaľ neboli odmeňovaní. Zmena tarify bude výhodná práve pre týchto cestujúcich, keďže ponuku lístkov rozšírime o výhodné predplatné cestovné. Čím viac budú cestovať, tým menej zaplatia v prepočte na jednu cestu. Ide o overený spôsob ako zatraktívniť cestovanie verejnou dopravou a motivovať cestujúcich k častejšiemu využívaniu verejnej dopravy,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

 

Tarifná-schéma_aktual_nahlad

 

Územie východného Slovenska bude rozdelené na tarifné zóny, pričom cena cestovného sa bude odvíjať od počtu prejdených zón. Predplatné lístky budú dostupné v rôznych variantoch – ako jednodňové, mesačné, štvrťročné, polročné a ročné. Územná platnosť takýchto lístkov bude určená vybranými tarifnými zónami, s výnimkou celosieťových lístkov, ktoré budú platné na celom území východného Slovenska.

Kraje upozorňujú, že s ohľadom na skracovanie času vybavovania cestujúcich, bude nosičom prestupných a predplatných lístkov výhradne dopravná karta.

Nákup jednorazového neprestupného lístka ostane rovnaký ako doposiaľ, zvýraznia sa však cenové rozdiely pri platbe z dopravnej karty oproti platbe v hotovosti alebo z bankovej karty. Pre výhodnejšie cestovné preto kraje odporúčajú aj občasným cestujúcim vybaviť si dopravnú kartu. V súčasnosti používané dopravné karty (vrátane preukazu ISIC) zostávajú naďalej v platnosti. Zmeny začnú platiť v auguste.

Všetky informácie o novej tarife sú zverejnené na https://idsvychod.sk/o-zonovej-tarife/

Video