Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Jarná starostlivosť o stromy

GALÉRIA
Dátum: 17.04.2024
Počet videní: 336
3 min. čítania
Jarná starostlivosť o stromy

Minulý týždeň prebehla jarná údržba stromov

Jar je obdobím, kedy príroda ožíva a stromy sa prebúdzajú z letargie zimy. S príchodom jarnej sezóny je dôležité venovať pozornosť starostlivosti o stromy, najmä ak sú tieto stromy už na konci svojho životného cyklu. V našej obci sme sa preto rozhodli podniknúť kroky, aby sme zabezpečili ich bezpečnosť a dlhodobú životnosť. Túto úlohu sme zverili do rúk certifikovaného arboristu, Ing. Dávida Hovanca.

Ing. Dávid Hovanec, odborník s bohatými skúsenosťami v oblasti starostlivosti o stromy, sa postaral nielen o ich zdravotný rez, ale aj o bezpečnostný rez. Pri vyhodnocovaní stavu sme sa rozhodli odstrániť jeden strom, ktorý bol v havarijnom stave a ohrozoval okolité prostredie. Okrem toho sme zabezpečili bezpečnostné rezanie niekoľkých desiatok stromov, čo im pomôže minimalizovať riziko vzniku nebezpečných situácií, najmä v blízkosti chodníkov a ciest.

Zdravotný a bezpečnostný rez sú dôležitými opatreniami, ktoré pomáhajú stromom zvýšiť ich odolnosť a zlepšiť ich celkový stav. Vďaka precíznemu a odbornému prístupu Ing. Dávida Hovanca sme poskytli našim stromom optimálne podmienky pre ich ďalší život. Ich krása a prospešné účinky na životné prostredie budú pokračovať aj v nadchádzajúcich rokoch. Investícia do starostlivosti o stromy je investíciou do budúcnosti našej prírody a životného prostredia.

Konáre upratali pracovníčky VPP a väčšie kusy dreva sociálny podnik PRE-MARK. Budú použité na obecné podujatia (Jánske ohne).

Obec takto pokračuje v dlhodobom pláne o starostlivosť o stromy historického parku Bocian ako aj ďalších stromoch na jej území. Minulý rok sme pracovali na dendrologických posudkoch ako aj plánu údržby. V pláne je aj sadenie nových stromov podľa odborných rád arboristu. Keďže klíma a prostredie sa za posledné storočie zmenilo, nie je vždy vhodné sadiť pôvodný druh stromov, ale posadiť stromy, ktorým sa bude dariť v tomto prostredí a budu spolu v symbióze.

V máji prebehne ďalšia etapa údržby, zameraná na stromy v blízkosti vjazdu na futbalové ihrisko.